Kategoriler
Graph Veri Tabanı Sistemi İlişki Odaklı Veri Analizi

Graph Analitiği ile Dolandırıcılık Kaynaklı Zararınızı Minimuma İndirin

Değişen dolandırıcılık yöntemlerinin tespiti geleneksel yöntemlerle artık neredeyse imkânsız. Önemsiz gibi görünen her bir ayrıntı banka ve finans sektörüne büyük maddi zararlar olarak geri dönüyor.

Organize guruplar tarafından yürütülen dolandırıcılık faaliyetlerinin tespitinde küresel ölçekli büyük firmalar artık ilişkileri ortaya çıkarmak için graph analitiğini en büyük çözüm ortağı olarak konumlandırıyor. Ancak ülkemizde hala bu dönüşüm gerçekleşmiş değil. Global ölçekte dolandırıcıların banka ve finans sektörlerine zararlarına daha detaylı bakarsak doğru analiz yönteminin bu kurumlara neler kazandıracağını daha net kavramış oluruz.

2018 yılı itibarıyla saldırıları otomatikleştirmek için botlar dâhil olmak üzere daha karmaşık yöntemler kullanan organize dolandırıcılık ağlarında belirgin bir artış oldu. Öyle ki, 2022 yılına kadar finansal kuruluşların dolandırıcılık tespiti ve önlenmesi için yılda 9,3 milyar dolar harcaması planlanıyor.  Sadece çevrim içi ödeme dolandırıcılığını ele aldığımızda bile 2023 yılına kadar bu aktivitelerin kurumlara 130 milyar dolar zararı olacağı öngörülüyor. LexisNexis’in en son raporuna göre, geçen yıl finans kuruluşlarına yönelik dolandırıcılık girişimlerinin önemli ölçüde arttığı ve dolandırıcılık başarı oranının %85’e ulaştığı belirtiliyor. Bu rakamlar bize gösteriyor ki dolandırıcılık faaliyetlerinin finans kuruluşlarına ciddi mali zararları oluyor ve bu firmaların dolandırıcılık tespiti ve önlenmesi konusuna özellikle eğilmesi gerektiğini gösteriyor. Nitekim en büyük on küresel bankadan beşi ve dünyanın en büyük ödeme kartı şirketlerinden ikisi dolandırıcılıkla mücadele için graph analitiğine yönlenmiş durumda. Yalnızca bu amaçla PayPal, eBay ve StubHub işlemlerinde gelişmiş dolandırıcılık algılaması gerçekleştirmek için graph tekniklerinden faydalanıyor. International Data Corporation (IDC), bu yöntemle PayPal’ın 700 milyon dolardan fazla tasarruf ettiğini tahmin ediyor.

Küresel muadillerinin üzerinde performans sağlayan ve çok daha uygun maliyetli Datactive ürünümüzü inceleyerek dolandırıcılık nedenli maddi kayıplarınızı nasıl minimuma indireceğinizi görebilir, her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynaklar:

LexisNexis

Businesswire

BAI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir