Yapay Zeka ile Yükselişe Geçen Meslekler Hangileri?

Bilim kurgu romanları yıllar önce bizi uyarmaya başladılar. Bu alanda yapılan filmler ve diziler de bu algıyı destekledi… Robotlar dünyayı ele geçirecek! Peki, gerçekten öyle mi? Yakında işlerimizi robotlara mı emanet edeceğiz?

Durum aslında bu yaratıcı zekaların kaleminden çıkandan biraz daha farklı. Yapay zeka elbette iş dünyasında çeşitli değişikliklere imza atacak. Ancak bunların sonucu olarak tahmin edilen gibi dünya robotlar tarafından yönetilmeyecek. Yapay zeka, nasıl çalıştığımızı değiştirecek. Bu değişimin ile, pek çok farklı endüstride kurallar yeniden yazılıyor.

Yazılım Endüstrisindeki Devrim

Yapay zekanın etkilerini göreceğimiz ilk sektörlerden bir tanesi, yazılım endüstrisi. Bir başka değişle, yapay zeka ilk olarak kendi çıkış noktasını değiştiriyor. Bir zamanlar saatler süren hesaplamaların ve zorlu formüllerin bizi çözüme ulaştırdığı konularda bugün yapay zekadan faydalanabiliyoruz. Bir anlamda klavye üzerinde gezinen parmakların ucunda büyük bir güç var artık. Yapay zekanın yazılım endüstrisinde bizlere sunduğu sınırsız büyüme potansiyeli, günümüzde iş dünyası kurallarını tamamiyle değiştiriyor.

Yapay Zeka ve Yükselişteki Meslekler

Şimdi gözümüzü ufka dikme vakti… Önümüzdeki on sene içerisinde, hangi meslekler, yapay zekanın desteği ile yükselişe gececek? İşte bazı tahminler:

yapay zeka, robotik ve meslekler

Veri Analistiliği ve Büyük Veri Uzmanları

Bir zamanlar daha çok toprağa sahip olan kazanıyordu. Sonra daha çok madene ve petrole sahip olanların devri geldi. Şimdilerdeyse daha çok bilgiye sahip olan kazanıyor. Bilgi, artık bir numaralı üstünlük kaynağı. Büyük verinin endüstrinin her alanında kendini göstermesi ile beraber bu konu ile ilgili meslekler de on plana çıkmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de, veri analistliği. Veri biliminin giderek yaygınlaşması ile önümüzdeki yıllarda veri analistliği en gözde mesleklerden biri olacak. Bu meslek icra edilirken de, yapay zeka yoğun olarak kullanılacak. Bunun karşılığı olarak sistemlere veri girişini manuel olarak yapan meslekler giderek önemini kaybedecek.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi Uzmanları

Yapay zeka uzun yıllardır geliştiriliyor. Ancak henüz en mükemmel haline ulaşmış değil. Bu nedenle, yapay zeka üzerinde çalışmaya devam etmek gerek. Yapay zeka ile birlikte on plana çıkan mesleklerden bir tanesi de makine öğrenmesi uzmanları. Makine öğrenmesi sayesinde yapay zekaya sahip araçların işlem kapasitesi geliştirilebiliyor. Bu sayede makineler bizden bile daha akıllı varlıklar haline gelebilirler!

yapay zeka, robotik

Yazılım ve Uygulama Geliştiricileri ve Analistleri

Bilim kurgu filmlerinin durumu biraz abarttığından bahsetmiştik. Ancak yakaladıkları, ya da daha basit bir dille anlatmaya başarabildikleri, bir konu var. O da dünyanın aslında artık 1’ler ve 0’lardan oluştuğu. Bugün kullandığımız bütün elektronik aletlerin içerisinde çeşitli yazılımlar mevcut. Bu aletleri farklı uygulamalarla zenginleştirebildiğimizi de hesaba katarsak, yazılım sayısının ne kadar fazla olduğunu tahmin edebiliriz. Bu yazılımların oluşturulması ve geliştirilmesi konusunda çalışan uzamlar ve analistler, gelecekte yapay zeka ile çok daha kolay bir şekilde çalışabilir hale gelecekler.

Satış ve Pazarlama Profesyonelleri

Biraz da işin sosyal yönü ile ilgilenelim! Alanın uzmanları zaten gelişmeleri yakından takip ediyor, yenilikleri coşku ile kutluyor. Bir de işin topluma yansıyan kısmı var. Bütün bu gelişmeler aslında ne anlama geliyor? Sıradan bir insan için en ifade ediyor? İşte bütün bunları anlatacak, stratejiler hazırlayacak kişiler de satış ve pazarlama profesyonelleri olacak. Özellikle internet alışverişi, müşteri davranışları ve deneyim mükemmelleştirilmesi konusunda çalışacak olan bu kişilere de büyük iş düşüyor. Bu alanın profesyonelleri de yapay zeka konusundaki gelişmelerden faydalanacaklar.Bir Cevap Yazın