Veri Mühendisliği Nedir, İhtiyaç Duyulan Yetkinlikler Neler?

Veri mühendisliği, günümüzün en moda mesleklerinden bir tanesi haline geldi. Her ne kadar henüz üniversitelerde lisans düzeyinde bir bölüm olarak karşımıza çıkmasa da, çok yakanda öğrencilerin tercih listelerinin bir numarasına yerleşecek gibi. Şimdilik ise alan profesyonellerinin ve yeni başlayanların kendilerini geliştirerek edinebilecekleri bir ganim yeteneklerle ortaya çıkan bir bölüm niteliğini taşıyor. Veri mühendisliği alanına yönelmek istiyorsunuz, ancak bu alanda ne gibi yeteneklerin işinize yarayacağından emin  değilsiniz… O halde doğru yere geldiniz. Veri mühendisliği nedir, bu mesleği icra edenler tam olarak ne iş yapar, veri mühendisliğinde ihtiyaç duyulan beceri ve yetenekler nelerdir… Hepsinin cevaplarını sizler için derledik.

Veri Mühendisliği Nedir?

Veri Mühendisliği, verileri analitik bir inceleme için uygun hale getirmek yolunda gereken bütün mühendislik ve operasyonel görevleri içerir. Bir verinin incelenmesi işleminde veri mühendislerine büyük görevler düşmektedir. Eldeki verinin türüne ve boyutuna göre veri mühendislerinin kullanacağı yetenekler de değişiklik gösterir. Yine de temel prensipleri birbirinin aynıdır. Veri alımı, veri senkronizasyonu, veri dönüşümü, veri modelleri, ve veri yönetimi gibi beceriler bunlardan bazılarıdır.

veri mühendisliği, gereken yetkinlikler

Veri Bilimcisi ve Veri Mühendisi Farkı

Girişte de belirttiğimiz gibi, veri mühendisliği son dönemin popüler alanlarından. Bununla beraber, verilerin incelenmesi ve bu incelemelerin çeşitli konularda karar alıcılar tarafından kullanılması yeni bir olay değil. Bu alanda pek çok farklı meslek mevcut. Bu meslek erbaplarından bir tanesi de veri bilimcileri… Ancak veri bilimcisi ve veri mühendisi arasında büyük farklar mevcut.
Veri bilimcileri; odaklandıkları verilerle çığır açan algoritma yaratabilirler, matematikten ve mantıktan aldıkları güçle verinin geldiği alana dair uzmanlıklarını birleştirerek rakamları dans ettirebilirler! Ancak bu verileri işletmede kullanılmak üzere üretime sokacak veri mühendisi yoksa, bu verilerin herhangi bir değeri olmaz.
Her ne kadar bu kavramlar günümüzde iş alanlarına yeni yeni girse de, aradaki farkı bilmek ve gerekli yatırımları bu doğrultuda yapmakta her zaman fayda var.

 

veri mühendisliği nedir
Veri Mühendislerinin İhtiyaç Duydukları Beceriler Nelerdir?

Veri mühendisliğini tanımladık, yakın komşusu veri bilimcileri ile aralarındaki farkın ne olduğuna baktık. Sıra geldi veri mühendisliği için gerekli olan becerilere göz atmaya.
Veri Toplama: Elde veri yoksa, neyi inceleyeceğiz, öyle değil mi? Veri mühendislerinin sahip olması gereken ilk beceri, veri toplamadır. Farklı kaynaklardan verileri tek bir veri havuzu içerisinde toplama, gruplandırma ve sınıflandırma işlerinin bir parçasıdır.
Veri Senkronizasyonu: Veri toplama yeteneğinin bir parçası olarak düşünülebilecek veri senkronizasyonu, özellile büyük veri ile uğraşan veri mühendislerinin günlük görevlerinde kullandıkları becerilerden bir tanesidir. Veri kaynağındaki değişiklerin tespiti, değişimi ve birleştirilmesini kapsar.
Veri Dönüştürme: Verilerin entegrasyon ve dönüştürülmesi, onlardan bir anlam çıkartmak ve onları kullanabilmek için anahtar niteliğindedir. Verileri, karışık rakamlardan sıradan insanların anlayabileceği tablolara dönüştürme işlemidir.
Veri Yönetimi: Veri yönetimi esasen başlı başına bir alan ve veri mühendisleri, verilerin yönetişiminden sorumlu değildir. Ancak veri erişim kontrolü ve veri iletişimi için gerekli sistemlerin kurulması ve iyi veri yönetimi için gereken yetenekleri desteklemelerini sağlamak yeteneklerine sahip olmaları gerekir.
Bütün bu becerilere sahip olmak ve çalışmak istediğiniz alanda bilgi ve biriminizi gelsitirmek, veri mühendisliği için atılması gereken ilk adımlardır. Oldukça karmaşık görünüyor, öyle değil mi?
Kabul edelim, veri mühendisliği zor bir meslek. Ancak günümüzde veri mühendisleri oldukça nadir olarak karşımıza çıkıyor, üstelik onların beceri ve yeteneklerine duyulan talep de oldukça yüksek. Bu nedenle, veri analizi ile ilgili yeteneklerinizi geliştirmek ve bu alanda tecrübe kazanmak giderek artan bir önem taşıyor.Bir Cevap Yazın