Nesnelerin İnterneti ve Büyüme Potansiyeli

 

Buzdolabınız, süt bitince size haber veriyor… Kombiniz, çocuklar üşümesin diye onlar eve gelmeden işiyi arttırıyor… Pek yakında çamaşır makinanız size halinizi hatırınızı sorabilir! Peki bunlar nasıl mümkün oluyor? Nesneler nasıl oluyor da dile geliyor? Nesnelerin interneti, hayatımızı her geçen gün biraz daha kolaylaştırıyor.

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Nedir?

Internet of Things (IoT) dilimize Nesnelerin İnterneti olarak geçti. Bu kavram, gündelik hayatımızda birbirinden farklı amaçlarla kullandığımız nesnelerin, birbirlerine veya bir ana sisteme internet ile bağlanması anlamına geliyor.

Hayatınızdaki “akıllı” cihazları, ve pek de o kadar akıllı olmayanları düşünün… Cep telefonunuz ile telefonunuz birbirine bağlanabiliyor. Bluetooth ile arabanın müzik çalarından telefonunuzdaki şarkıyı dinleyebiliyorsunuz. Artık bu teknoloji, akıllı olmayan cihazlar tarafından da yapılabiliyor. İşte buna da nesnelerin interneti adı veriliyor.

Nesnelerin interneti ile oluşturulan sistemler, oldukta karmaşık bir yapıya sahip. Bunun nedeni pek çok bağlantı içermeleri… Ayrıca büyüme potansiyeli de oldukta yüksek.

Nesnelerin interneti bugün 50 ila 100 trilyon nesneyi kodlayacak bir yapıya sahip. Araştırmalar gösteriyor ki insanlar herhangi kentsel bir ortamda 1000 ila 5000 izlenebilir cihaz ile çevrili durumda. Kullanımdaki akıllı cihazlar arttıkça, nesnelerin internetinin de potansiyeli artmaktadır.

Nesnelerin İnterneti Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Aslında bu, pek de yeni bir düşünce değil… Teknoloji bize sanki son iki – üç yılda gelişmiş gibi gelse de aslında arkasında uzun bir tarih var! ABD’nin Pittsburg kentindeki bir üniversitedeki bir kola otomatı, interneti kullanan ilk nesne olarak tarihe geçmiştir. 1982 yılında geliştirilen bir teknoloji ile bu alet, içerisindeki ürün bittiği zaman gerekli yere haber verebilmekte ve bu sayede kola stoğunu her zaman yüksek tutmayı başarmaktadır.

90ların sonunda nesnelerin interneti giderek bilinir bir hale gelmiştir. Yazılım geliştirme uzmanı Bill Joy’un nesnelerin kendi aralarında iletişim kurabildikleri bir gelişme öngören Device to Device (D2D) fikri, nesnelerin interneti konusundaki çalışmalara hız kazandırmıştır. MİT’lı bilim insanı Kevin Ashton’sa 1999 yılında Dünya Ekonomik Forumu’nda bu çalışmaları nesnelerin interneti anahtar kelimesinde kavramsallaştırmıştır.

Nesnelerin İnterneti Nerelerde Kullanılır?

Nesnelerin interneti nedir sorusuna yanıt bulduk… Gelelim bir takım somut örneklere! Nesnelerin interneti, hayal gücünün sınırlarını zorlayan bir alan. Ancak düşünmeye bildik bir yerden, mesela mutfaktan başlayalım.

Nesnelerin interneti, evdeki tüm cihazların kontrol edilebileceği bir sistem sunar. Ev otomasyon sistemleri buna örnektir Amazon’un Alexa olarak da bilinen Echo’su ya da Apple’ın HomePod’u buna örnek olarak verilebilir. Mutfağa geldiniz, buzdolabını açtınız. Eksiklere göz atıyorsunuz. O anda kurduğunuz bu otomasyon sistemine yüksek sesle eksikleri söyleyebilirsiniz, o da sizin için listeyi telefonunuza mesaj atabilir. Bilgisayarınızda bir hatırlatma uyarısı kurabilir, çalar saatinizi alışveriş saatine kurabilir. Bu şekilde hayatı kolaylaştırır! Nesnelerin interneti, bu denli kolay kullanımı ve ınternet olduğu müddetçe bağlantıyı devam ettirmesi ile, yaşlı bakımında yaygınlaşan bir çözüm yöntemidir.

Nesnelerin İnterneti Hayat Kurtarır mı?

Bu soruya cevabımız: evet! Nesnelerin interneti zaman içerisinde çeşitli alanlarda özelleşmiştir. Özelleştiği alanlardan bir tanesi Internet of Medical Things ya da Tıbbi Nesnelerin İnterneti olarak geçmektedir. Bu alan, sağlık alanındaki çeşitli hizmetlerin uzaktan verilebilmesine ve acil müdahaleye imkan tanımaktadır. Bu sayede ufak bir cihaz takan hasta, hayatını normal şekilde yaşarken değerlerinde bir düşme olursa, gelen uyarılarla hastaneye gidebilir. Bu da insan yaşamında özgürlük ve güven yaratmaktadır.

Nesnelerin İnterneti Nerelerde Kullanılır?

Nesnelerin interneti sadece sağlık, yaşlı bakımı ve ev otomasyonu alanlarında kullanılmıyor. Herhangi bir konunun en iyi seviyeye getirilmesi yani optimizasyonu için de nesnelerin internetinden yararlanılabilir. Enerji verimliliği, trafik yönetimi ve ulaşım, çeşitli tarım uygulamaları gibi alanlara nesnelerin interneti etrafında şekillenen teknolojilerden yararlanmak mümkündür.Bir Cevap Yazın