Büyük Veri Sağlık Sektöründe Nasıl Kullanılıyor?

Büyük veri, günümüzde pek çok farklı alanda karşımıza çıkan bir kavram. Lojistik, haberleşme, bilişim ve üretim gibi farklı alanlarda büyük veri ile geliştirilen projeleri görüyoruz ve işlerin nasıl daha kolay halledildiğine şahit oluyoruz. Büyük verinin kullanıldığı alanlardan bir tanesi de sağlık sektörü. Günümüzün en büyük endüstrilerinden biri olan sağlık alanı, hem en yüksek seviyede dikkat istiyor hem de oldukça karmaşık. Bu alanda büyük verinin nasıl kullanıldığını inceledik.

Sağlık Sektöründe Büyük Veri Üretimi

Büyük verinin sağlık sektöründe nasıl kullanıldığına bakmadan önce, bu alanda nasıl büyük veri elde edildiğine bakalım. Büyük veri, aslında kendi kendini adı ile anlatan bir alan. Bir konu ile ilgili çok sayıda bilginin bir yerde toplanması anlamına geliyor. Yapısal olmayan bu veri yığını, veri tabanlarında toplanıyor. Bu bilgilerden anlamlar çıkartabilmek için de veri mühendisliğine ihtiyaç duyuluyor.
Sağlık sektöründe de kaydedilen her bilgi, birleşerek büyük veriyi oluşturuyor. Hastaların demografik bilgileri, hastalıkların rastlandığı grupların özellikleri, doktorların hastalarla ilgilenme süreleri, ilaçların reçetelendirilme ve tüketilme miktarları… Bu alanda aklınıza gelebilecek bütün doneler, aslında kocama bir büyük veri bütününü oluşturuyor.
İşte sağlık sisteminde büyük verinin nasıl kullanılacağı da tam bu noktada önem kazanıyor. Elimizdeki bu kocaman veri bütünü ile nasıl başa çıkacağız? Bu veri parçalarından nasıl anlamlı sonuçlar elde edeceğiz? Bu sonuçları nerelerde kullanacağız?

sağlık sektöründe büyük veri

Büyük Verinin Sağlık Sektöründe Kullanım Alanları

Anahtar soruları sorduk, sıra geldi cevaplara! Büyük verinin sağlık sektöründe kullanım alanları, aslında geniş bir yelpazede incelenebilir. En sık karşımıza çıkan hallerini aşağıda derledik.

Acil Servis Başvuruları

Sağlık sektöründe harcama pastasından en büyük payın acil servis sektörü tarafından oluşturulduğunu biliyor muydunuz? Acil bir sıkıntı ile hastanelerin kapısını çalan hastalar; hem durum ağırlaşana kadar sağlık hizmetlerine başvurmadıkları için yeterince iyi tedavi olamıyorlar, hem de tedavi süreçleri çok daha masraflı bir hale geliyor. Çoğu zaman erken müdahale ile üstesinden gelinebilecek problemler bu şekilde karmaşıklaşıyor.

Büyük Veri Ne Yapabilir?

Dijital ortamda muhafaza edilen hasta verileri, hastaların hastalık ve sağlık bilgileri hakkında ipucu verebilir. Örneğin bir hasta için düzenli kontrol tarihleri oluşturmak amacıyla, hastaneye gelme sıklığı kayıt altına alınabilir. Bu şekilde hasta ne zaman hastaneye gelmesi gerektiği konusunda bilgilendirilir, ve bu sık kontroller problemleri ortaya koymak konusunda yardımcı olur.

Altyapı Geliştirilmesi

Yılın kimi zamanları, hastaneler ötekilere göre daha yoğun olurlar. Aynı şekilde kimi mahallelerdeki hastaneler, diğerlerine göre daha fazla hastaya sahiptirler. Kimi hastanelerde saatlerce sıra bekleriz, kimi zamansa işimizi kolayca hallederiz. Bazı günler doktorumuz bize öteki günlerden daha az vakit ayırabilir. Peki, bunların sağlık hizmetleri ile ilgisi nedir? Bunlar sadece rastgele, tesadüfi durumlar mıdır, yoksa önüne geçilebilir mi?

buyuk-veri

Büyük Veri Neler Yapabilir?

Bu gibi durumlarda nereye odaklanmamız gerektiğine dair cevap basit: Altyapı Yılın hangi döneminde ne kadar doktor, hasta bakıcı, hemşire ve büro elemanına ihtiyaç duyulduğunu büyük veri aracılığı ile saptayabiliriz. Bu sayede hangi mahalleye yeni bir hastane açmak gerek, hangi hastanenin alt yapısı hangi yönde geliştirilmelidir… Hepsi büyük veri ile cevaplanabilir.

Sağlık Verilerinin Kaydı

Doktora her gittiğinizde, ilk 15 dakika boyunca aynı şeyleri anlattığınıza dikkat ettiniz mi hiç? Küçükken geçirilen rahatsızlıklar, alerjiler, genetik haritada olma ihtimali olan hastalıklar, önceden kullandığınız ilaçlar. Her doktora tekrar ve tekrar aynı şeyleri anlatıyoruz. Çoğu zaman aynı doktora gitsek bile durum değişmiyor.

Büyük Veri Ne Yapabilir?

Yukarıda bahsedilen durum pek çok açıdan zararlı. Öncelikle hasta, anlatması gereken şeyleri atlayabilir ya da alakasız görebilir; bu da tedavide aksaklıklara neden olur. İkincisi, bu şekilde kaybedilen vakit hem tedavi üzerine konuşma süresinden hem de öteki hastaların zamanından çalar. Büyük veri, hastaların sağlık verilerinin kaydını tutarak, bu vakit kaybının önüne geçebilir.
Büyük verinin sağlık sektöründe kullanımına dair genel örnekler bu şekildeydi. Bu basit örnekler bile bu kadar ilham vericiyken, her alanda özel olarak neler yapılabileceğine göz atmak ne kadar büyüleyici olur kim bilir!Bir Cevap Yazın